Húzd!
Yarvi nemsokára azt kívánta, bárcsak az emberkereskedő pincéjében maradt volna.
− Húzd!
Trigg csizmája könyörtelen ritmusban dübörgött a pallón. A férfi fel és alá járt a padok közötti folyosón, húsos kezében a felcsavart ostorral. Tekintete folyamatosan kutatta a buzdításra szoruló rabszolgákat, tompa hangja kegyetlen rendszerességgel harsant fel.
− Húzd!
Nem volt meglepő, hogy Yarvi nyomorék keze az evező fogantyúját még a pajzsénál is kevésbé tudta tartani. Trigg mellett azonban Hunnan mester is odaadó dajkává szelídült a fiú emlékezetében. A rabszolgahajcsár első válasza mindenre az ostor volt, de amikor a csapásaitól sem nőttek újabb ujjak Yarvi sérült kezén, Trigg durva bőrszíjakkal az evezőhöz kötözte a fiú bal csuklóját.
− Húzd!
Yarvi karja és válla a rettenetes evező minden egyes reménytelennek tűnő csapásától jobban és jobban égett. A padját szinte selymesen puhára koptatta és az evező fogóját simára csiszolta már az elődje, a fiú fenekéről mégis szinte minden csapással egyre több bőr kopott le, a tenyerén pedig eggyel több vízhólyag nőtt. Az ostorcsapások sebeit, a rúgások csizmanyomait és a durva nyakörv körüli, lassan gyógyuló égéseket minden mozdulattal egyre jobban csípte és égette a sós tengervíz és az izzadság.
− Húzd!
Jobban szenvedett, mint azt valaha is elviselhetőnek tartotta volna, de lenyűgöző, hogy értő kezekben egy ostor mit ki nem tud hozni egy emberből. Nemsokára elég volt a bőrszíj csattanásának távoli hangja vagy Trigg csizmájának közeledő dübörgése ahhoz, hogy Yarvi összeránduljon, felnyögjön, és habzó szájjal egy kicsivel erősebben húzza meg az evezőt.
− Ez a gyerek nem bírja sokáig − dörmögött Rulf.
− Mindig csak a következő csapásra figyelj! − mormolta Jaud kedvesen, miközben végtelenül erősen, simán és egyenletesen mozgatta az evezőt, mintha acélból és fából lennének az izmai. − Lassan lélegezz! Az evezés ritmusára lélegezz! Mindig csak a következő csapásra figyelj!
Yarvi nem tudta, miért, de Jaud szavai segítettek neki.
− Húzd!
Az evezővillák kattogtak, a láncok csörögtek, a kötelek visítottak, a hajó gerendái recsegtek, a rabszolgák pedig nyögtek, káromkodtak, imádkoztak vagy konokul csendben voltak, a Déli Szél pedig haladt előre.
− Csak a következő húzás számít! − Jaud halk hangja életmentő vezérfonal volt a szenvedés kábaságában. − Csak a következő!
Yarvi nem tudta volna megmondani, melyik kínozta jobban, az ostor csípése, a bőrszíj dörzsölése vagy az égő izmai, az éhség, az időjárás vagy a mocsok. De a padlót suvikszoló, a fedélzeten végtelenül fel és le, majd újra fel és megint lefelé kaparva haladó névtelen nyomorult csimbókokban lengő hajának, a ruhája alól kivillanó, sebhelyes hátának és a sárga fogai felett görcsösen hátrahúzott ajkainak látványától Yarvi mindig ráébredt, hogy lehetne még rosszabb is.
Mindig lehet még rosszabb.
− Húzd!
Az istenek néha megszánták Yarvi nyomorát, és jó szelet küldtek a hajóra. Sadiksirram ekkor megvillantotta arany mosolyát, és egy sokat szenvedett anya sóhajával, aki nem tudja megállni, hogy halálra ne kényeztesse hálátlan gyermekeit, kiadta a parancsot, hogy húzzák be az evezőt, és bontsák ki a gyenge, bőrszalagokkal megerősített gyapjúvitorlákat, majd vidáman elmagyarázta, hogy mindig is a könyörületesség volt a gyenge pontja.
Yarvi ilyenkor a hálától zokogva dőlt a háta mögött ülők kitámasztott evezőjének, figyelte feje felett a lobogó, feszülő vitorlát, és beszívta a több mint száz izzadó, reményvesztett, szenvedő ember tömény szagát.
− Mikor mosdunk? − kérdezte halkan az egyik ilyen pihenő alkalmával.
− Amikor Tenger Anya gondoskodik róla − morgott Rulf.
Ez pedig nemritkán meg is történt. A hajó oldalát csapkodó jeges hullámok gyakran rájuk fröccsentek és rendszeresen bőrig áztatták őket. Tenger Anya lemosta a fedélzetet és feltört a lábtámasz alól, amíg mindent be nem borított a vékony sóréteg.
− Húzd!
A rabszolgák hármasával voltak egymáshoz láncolva, egy zárral pedig a padjukhoz kötve. Csak Triggnél és a kapitánynál volt kulcs. Az evezősök a padjukon ették meg sovány ételadagjukat esténként, és a padjukhoz láncolt, ütött-kopott vödör felett végezték a dolgukat reggelenként. A padhoz láncolva aludtak bűzlő takarók és kikészítetlen bundák alatt, a hajó ilyenkor visszhangzott a nyögésektől, horkolástól, morgásoktól, a levegő tele volt az alvók párás lélegzetével. Hetente egyszer a padhoz láncolva tűrték, hogy durván megborotválják a fejüket és az arcukat. Így védekeztek a tetvek ellen, az apró útitársakat azonban ez egyáltalán nem zavarta.
Trigg egyetlenegyszer vette elő kelletlenül a kulcsát, és nyitotta ki az egyik zárat. Akkor, amikor a köhögő vanszterföldit egyik hideg reggel holtan találták, kihúzták a kifejezéstelen arcú társai közül, és kidobták a hajó oldalán. Ankran volt az egyetlen, aki említést tett a rabszolga haláláról, amikor a szakállát huzigálva közölte:
− Ezt majd pótolnunk kell.
Yarvi egy pillanatig részvétet érzett a rabszolga két társa iránt, akiknek most keményebben kell majd húzniuk, de egy pillanat múlva már azt remélte, hogy így egy kicsivel több étel jut mindenkinek. Azután felfordult a gyomra, amiért így kezdett gondolkodni.
Annyira azonban nem émelygett, hogy azonnal el ne fogadta volna a vanszterföldi ételét, ha felajánlották volna neki.
− Húzd!
Yarvi már régen nem tudta, hány éjszakát töltött teljesen kimerülten és aléltan, hány reggel ébredt nyöszörögve az előző nap erőfeszítéseinek nyomától, hogy az ostorcsapások ösztökélésétől újabb erőfeszítéseket tegyen, hány napig nem gondolt semmi másra, csak a következő evezőcsapásra. Végül azonban eljött az este, amikor nem zuhant azonnal vak álomba. Amikor az izmai keményedni kezdtek, az első vízhólyagok kipukkadtak, és az ostor is ritkábban érte a hátát.
A Déli Szél kikötött egy öbölben, és finoman ringatózott a vízen. Az eső zuhogott, ezért a vitorlákat leengedték és kifeszítették a fedélzet felett, akár egy hatalmas sátrat. A víz hangosan kopogott az anyagon. Azok, akik horgászni tudtak, kaptak botot. Rulf volt az egyikük. Az evezővilla mellett hajolt ki a sötétbe, és halkan motyogott a halaknak.
− Ahhoz képest, hogy egy kezed van − szólt Jaud, és hangos lánccsörgés közepette feltette a meztelen lábát az evezőre −, egészen jól eveztél ma.
− Ha! − Rulf kiköpött az evezőnyíláson. Hold Atya fényének egy kósza sugara megvilágította a mosolyt széles arcán. − Lehet, hogy a végén még fél evezőst is csinálunk belőled!
Igaz, hogy az egyikük sokkal távolabb született, a másik pedig sokkal régebben, és hogy Yarvi nem sokkal tudott róluk többet, mint amit az arcukról leolvasott, és az is tény, hogy egy kereskedőgálya padjához láncolva evezni nem túl dicső feladat a gettföldi Uthrik király egyetlen élő fia számára, Yarvit mégis büszkeség töltötte el. Olyan élesen tört rá ez az érzés, hogy majdnem könnyeket csalt a szemébe. Az evezőstársak között ugyanis furcsa és nagyon erős kötelék alakul ki.
Azt az embert, aki mellé láncolva töltöd a napjaidat, akivel osztozol ételen és balszerencsén, osztozol a rabszolgahajcsár ostorcsapásain és Tenger Anya veszedelmein, akivel összehangolod a tested ritmusát, miközben ugyanazt a nagy rudat húzzátok, akivel összebújsz a jeges éjszakákon, ha nem akarsz egyedül szembenézni a hideggel, azt az embert igazán megismered. Yarvi egy hetet töltött Rulf és Jaud között, és kénytelen volt azt gondolni, hogy soha nem volt még két ilyen jó barátja.
Bár lehet, hogy ez többet árult el a korábbi életéről, mint a mostani társairól.
A Déli Szél másnap befutott Thorlbyba.
Szumael az első bástya tetején összpontosítva, kiáltozva bekormányozta a széles gályát a tengerről a zsúfolt mólókhoz, Yarvi pedig közben azon gondolkozott, lehetséges-e, hogy ugyanazon a világon él, mint amelyikben korábban király volt. De hiába hitetlenkedett, otthon volt. Hazaért.
Az ismerős, szürke házak szép sorokban, egymáshoz közel álltak a meredek hegyoldalban, és egyre idősebbek lettek, ahogy Yarvi emelte a tekintetét egyre feljebb, míg az alagutakkal átlyuggatott hegy tetején meg nem látta a fekete fellegvárat a fehér égbolt előtt. A várat, ahol felnőtt. Ki tudta venni a hatoldalú tornyot, amelyikben Gundring anya kamrái voltak, ahová ő tanulni járt, ahol a rejtvényekre válaszolt, és tervezgette boldog jövőjét miniszterként. Látta az Istenek Csarnokának csillogó rézkupoláját, ahol eljegyezte az unokatestvérét, Isriunt, ahol összekötötték a kezüket, és ahol a lány ajka az övéhez ért. Látta a domboldalt is az ősei sírdombjaival, ahol esküt tett istenek és emberek előtt, hogy bosszút áll apja gyilkosain.
Vajon Odem király gond nélkül elfoglalta a Fekete Trónt, az alattvalói pedig szeretik és dicsérik, mert végre olyan királyt kaptak, akit imádni tudnak?
Hát persze.
Vajon Gundring anya miniszterként mellette áll, és a fülébe súgja velős és bölcs tanácsait? Több mint valószínű.
Vajon elfoglalta Yarvi helyét egy újabb inas, aki most Gundring anya termében, a zsámolyon ül, eteti a miniszter galambjait, és esténként gőzölgő teát visz neki? Hogyan is lehetne másképpen?
Vajon Isriun keserű könnyeket ejtett-e, mert nyomorék jegyese nem tér már vissza soha? Nem, éppen olyan könnyedén el fogja felejteni őt, mint amilyen gyorsan elfelejtette Yarvi bátyját is.
Talán az anyja volt az egyetlen, akinek valóban hiányzott Yarvi, és neki is csak azért, mert minden fondorlata ellenére sokkal nehezebb lesz majd megtartania a hatalmát anélkül, hogy bábként használt fia a játékszéken ülne.
Vajon az ő emlékére is elégettek egy hajót és emeltek sírdombot? Ezt valamiért nem hitte.
Ekkor vette észre, hogy a nyomorék, remegő kezét, görcsösen ökölbe szorította.
− Mi bánt? − kérdezte Jaud.
− Ez volt az otthonom.
Rulf felsóhajtott.
− Te, kukta, hidd el annak, aki tudja, miről beszél: a legjobb, ha eltemeted a múltat.
− Én megesküdtem valamire, és az elől nem evezhetek el.
Rulf ismét felsóhajtott.
− Te, kukta fia, hidd el annak, aki tudja, miről beszél: soha ne esküdj semmire!
− De ha egyszer már kimondtad az esküt? − kérdezte Jaud. − Akkor mit csinálsz?
Yarvi hunyorogva felnézett a fellegvárra. A fogát fájdalmasan erősen csikorgatta. Lehet, hogy az istenek büntetésből küldték neki ezt a szenvedést, mert túl naiv, büszke és gyenge volt. De életben is hagyták, és adtak neki még egy esélyt, hogy beteljesítse az esküjét. Hogy kiontsa áruló nagybátyja vérét, és visszaszerezze a Fekete Trónt.
De az istenek nem várnak örökké. Yarvi apjának emléke minden új hajnallal egyre csak halványodik, az anyja hatalma minden délben egyre csökken, a nagybátyja estéről estére egyre erősebben uralja Gettföldet, és Yarvi esélyei minden egyes naplementével egyre rosszabbak lesznek.
Abban biztos volt, hogy evezőhöz szíjazva és padhoz láncolva nem fog bosszút állni és nem fogja visszaszerezni a királyságát.
Ki kellett szabadulnia onnan.