Isten és ember között
Nap Anya és Hold Atya, sugározzátok arany és ezüst fényeteket erre a frigyre, melyben Yarvi, Laithlin fia és Isriun, Odem lánya…
A hat felső isten föléjük magasodó szobra könyörtelen gránátkő szemmel meredt rájuk, felettük, a tető boltozatának alján, körben az alkóvokban az alsó istenek borostyánalakjai csillogtak. Mind Yarvit méregették, és egész biztosan szörnyen érdemtelennek találták. Ahogyan ő is annak tartotta magát.
Begörbítette a kezének csökevényét, és igyekezett minél mélyebbre a kabátja ujjába húzni. Az Istenek Csarnokában mindenki tudta, mi van a karja végén, vagy inkább: mi nincsen ott, Yarvi mégis el akarta rejteni azt.
− Tenger Anya és Föld Atya, ajándékozzátok meg őket bőséges zsákmánnyal és terméssel, küldjetek rájuk jó szerencsét időjárásban és harcban…
A Fekete Trón a csarnok közepén, az emelvényen állt. Az elfek idejéből, az Istenhasadás előtti korból maradt emlék volt, ismeretlen módszerrel készült egyetlen darab fekete acélból, egyszerre volt hihetetlenül finom és képtelenül ellenálló: a számtalan eltelt év egyetlen karcolásnyi nyomot sem hagyott rajta.
Ez volt a király helye, istenek és emberek között. Sokkal magasabban, mint amilyen magasra Yarvi emelkedni méltó volt. A fiú még ránézni is érdemtelennek tartotta magát.
− Háború Anya és Béke Atya, adjatok nekik erőt, hogy szembenézzenek mindazzal, amit a Sors készít nekik…
Yarvi miniszternek készült, minden további nélkül lemondott feleségről és gyermekekről. Remélte, hogy élete legromantikusabb pillanata az lesz, amikor megcsókolhatja Vexen nagyanya arcát, miután kiállta a miniszteri próbát. Most pedig éppen összekötni készült az életét egy lánnyal, akit alig ismer.
Isriun tenyere hideg és nyirkos volt a kezeik köré tekert szent lepel esetlen kötege alatt. Szorították egymás kezét, össze voltak kötözve, egymás felé tolta őket a családjaik akarata és összefűzte őket Gettföld érdeke, Yarvi mégis úgy érezte, mintha áthidalhatatlan szakadék húzódna kettejük között.
− Ó, te, ki a magot sarjasztod, adj nekik egészséges utódokat…
Yarvi tudta, hogy a csarnokban mindenki ugyanarra gondol: nem nyomorék utódokat, nem félkezű utódokat. Egy lopott pillantást vetett a mellette álló alacsony, vékony, szalmaszőke hajú lányra, aki a bátyja felesége lett volna, és most az övé lett. A lány ijedtnek tűnt, és mintha émelygett volna. Persze kinek ne fordult volna fel a gyomra, ha feleségül kényszerítik egy félemberhez?
Ez az esküvő mindenki szemében csak pótlék volt, gyászos ünnep, tragikus kompromisszum.
− Ó, te, ki a zárakat őrzöd, vigyázd a háztartásukat…
Brinyolf, az imamondó volt az egyetlen, aki élvezte a dolgot. Korábban mondott már egy hosszú és dörgedelmes áldást Isriun és Yarvi bátyjának eljegyzésén, és most, nagy örömére, kitalálhatott és előadhatott egy másodikat is. Csak mondta és mondta, noszogatta a felső és alsó isteneket, hogy adjanak bő termést a házasulandók földjein és tegyék engedelmessé rabszolgáikat; és senki sem lepődött volna meg, ha ezután még állhatatos bélmozgásért is imádkozott volna. Yarvi összehúzta magát az apja egyik nehéz bundája alatt, és már jó előre rettegett Brinyolf véget nem érő esküvői áldásaitól.
− Ó, vizeskancsók istene, öntsd bőven gyarapító áldásodat a királyi párra, szüleikre és alattvalóikra, egész Gettföldre!
Az imamondó hátralépett. Arcán büszke mosoly ragyogott, mintha örömszülő lenne, az álla eltűnt a tokájában.
− Rövid leszek − szólalt meg Gundring anya, és alig észrevehetően cinkos pillantást vetett Yarvira. A fiú egy pillanatra elnevette magát, de gyorsan elfojtotta a kacajt. Így is megérezte magán az anyja jéghideg tengerhez hasonló tekintetét, és azonnal elszállt minden vidámsága.
− A királyság két erős oszlopon nyugszik − folytatta a miniszter. − Már van erős királyunk. − A közönség tiszteletre méltó önuralomról tett tanúbizonyságot, senki sem nevetett. − Nemsokára pedig, ha az istenek is úgy akarják, erős királynénk is lesz.
Yarvi látta, hogy Isriun nagyot nyel, sápadt ajka összerándul.
Gundring anya magához intette Yarvi anyját és nagybátyját. Odem volt az egyetlen, aki látszólag örömmel vett részt a szertartáson, és helyezte kezét a lepelre, hogy áldását adja a frigyre. A miniszter ezután nehézkesen a magasba emelte a Fekete Trónnal azonos, csillogó acélból készült botját, és fennhangon kijelentette:
− Az eljegyzés megtörtént!
Megtörtént hát. Senki sem kérdezte meg a frigyről Isriun véleményét, ahogyan Yarviét sem. Úgy tűnt, a királyok szavára nem sokat adnak. Legalábbis Yarvi esetében nem. A több mint százfős közönségből gyér taps hallatszott. A férfiak, Gettföld legjelentősebb családjainak aranyozott kardmarkolatos és köpönyegcsatos fejei nehéz öklükkel doboltak széles mellkasukon, az olajtól csillogó hajú nők nyakukban a legszebb, ékkövekkel kirakott láncon függő házi kincstárkulcsaikkal udvariasan paskolták ujjaikkal az illatosított tenyerüket.
Gundring anya lefejtette a jegyesek kezéről a szent leplet, Yarvi pedig visszahúzta izzadt, rózsaszín és bizsergő ép kezét.
Nagybátyja a vállánál fogva megragadta őt, és a fülébe súgta:
− Ügyes voltál!
Pedig Yarvi nem is csinált semmit, csak állt egy helyben, és énekelt néhány fogadalmat, amit alig értett.
A vendégek kisereglettek, Brinyolf pedig visszhangos csattanással becsukta maga mögött a csarnok kapuját. Yarvi és Isriun egyedül maradt az istenekkel, a Fekete Trónnal, a bizonytalan jövőjük nyomasztó súlyával és az őket óceánként körülvevő, kínos csönddel.
Isriun finoman megdörzsölte a kezét, amivel Yarviét fogta, és a padlóra szegezte a tekintetét. Yarvi is a földet bámulta. Nem mintha bármi érdekes lett volna ott. Megköszörülte a torkát. Megigazította a hüvelyt tartó szíjat, de a kard még mindig esetlenül lógott az oldalán. Úgy érezte, ez már élete végéig így lesz.
− Sajnálom − szólalt meg végül.
Isriun felpillantott rá, egyik szeme megcsillant a sűrű sötétben.
− Mit sajnálsz? − kérdezte, majd észbekapott, és bizonytalanul hozzátette: − Királyom?
A fiú majdnem azt válaszolta: azt, hogy félember lesz a férjed, de aztán megelégedett kevesebbel is.
− Azt, hogy körbeadogatnak téged a családomban, akár egy serleget a lakomán.
− Lakomán mindenki örül, ha hozzá kerül a serleg. − A lány keserűen elmosolyodott. − Nekem kellene sajnálkoznom. Képzeld csak el! Én mint királyné…! − Kuncogni kezdett, mintha ennél butább viccet életében nem hallott volna.
− És én, mint király?
− Te király vagy.
Yarvi nagyot nézett. Annyira lekötötte a saját gyengeségének gondja, meg sem fordult a fejében, hogy Isriun is félhet, hogy talán nem felel meg a kihívásnak. Ez pedig, mint mások nyomora általában, kissé felvidította őt.
− Hiszen te intézed az apád kincstárának ügyeit − mondta, és a lány nyakában lógó aranykulcsra pillantott. − Az sem kis feladat.
− De a királyné egy egész ország ügyeit intézi! És mindenki azt mondja, az anyád művészi szinten űzte ezt. Laithlin, az Arany Királyné! − Úgy ejtette ki Yarvi anyjának nevét, akár egy varázsigét. − Azt mondják, ezrek tartoznak neki szívességgel, hogy az ő lekötelezettjének lenni büszkeség. Azt mondják, az ő szava a kereskedők között többet ér az aranynál, mert az arany értéke csökkenhet, de Laithlin szava nem értéktelenedik el. Néhány északi kereskedő állítólag már nem az istenekhez imádkozik, hanem az anyádat imádja helyettük! − A lány egyre gyorsabban hadart, rágta a körmét, egyik kezével a másikat dörzsölte, és a szeme elkerekedett. − Azt is hallottam már, hogy Laithlin ezüsttojást tojik.
Yarvi nem állta meg, hogy fel ne kacagjon.
− Azt hiszem, bizton állíthatom, hogy az utolsó hír nem igaz.
− De az igaz, hogy gabonaraktárakat építtetett, vízi csatornákat ásatott, hogy újabb és újabb területeket szántat be, hogy az emberek soha ne éhezzenek többé, és ne kelljen kisorsolniuk, kinek kell a tenger túlpartjára költözni az ínség elől. − Beszéd közben Isriun egyre magasabbra húzta fel a vállát, míg az szinte elérte a fülét is. − És hogy az emberek az egész világból Thorlbyba özönlenek kereskedni, ezért nőtt a város háromszorosára, úgyhogy az anyád megnyitotta a városfalat, újat emeltetett, majd azt is megnyitotta.
− Ez igaz, de…
− Hallottam a nagyszabású tervéről is, hogy azonos súlyú pénzeket veret, mindet a saját arcképével, és ezeket elterjeszti az egész Szilánkos-tenger vidékén, hogy végül mindenki az ő nevében és arcképével kereskedjen majd. Ő pedig gazdagabb lesz még a skekenlaki főkirálynál is! Hogy lehetnék akkor én… − Isriun lehajtotta a fejét, leeresztette a vállát, és megpöckölte a nyakában lógó kulcsot, ami hintázni kezdett a láncon. − Mit tehet egy hozzám hasonló…
− Mindig van megoldás. − Yarvi elkapta Isriun kezét, mielőtt a lány újra a fogához emelte volna egyre fogyó körmeit. − Az anyám majd segít neked. Elvégre a nagynénéd, nem?
− Még hogy ő segít nekem? − A lány nem kapta el a kezét, inkább közelebb húzta vele magához Yarvit. − Tudom, hogy az apád kiváló harcos volt, de azt hiszem, mégiscsak ő volt a kevésbé félelmetes a szüleid közül.
Yarvi elmosolyodott, de nem ellenkezett.
− Neked szerencséd volt. A nagybátyám mindig nyugodt, akár a csendes tenger.
Isriun idegesen az ajtó felé pillantott.
− Te nem ismered az apámat úgy, mint én.
− Akkor… akkor majd én segítek. − Fél délelőtt fogta ugyan a lány kezét, de eddig akár egy döglött halat is tarthatott volna izzadt tenyerében, most viszont mintha teljesen megváltozott volna Isriun keze: erős volt, hűvös, és nagyon is élő. − Hát nem ez a házasság lényege?
− Nem csak ez. − A lány egyszerre nagyon is közel állt Yarvihoz, a gyertyák fénye táncolt a szeme sarkában, a fogai csillogtak résnyire nyitott ajkai között.
Különös illata volt, se nem édes, se nem fanyar, Yarvi nem ismerte fel. Alig érezte csak, mégis hevesebben vert tőle a szíve.
Nem tudta, becsukja-e a szemét, de Isriun becsukta, ezért ő is. Az orruk esetlenül összeütközött. A lány lélegzete csiklandozta Yarvi arcát, felhevítette a bőrét. Ijesztő forróság öntötte el a fiút.
Alig ért a szájához Isriun ajka, az ifjú azonnal hátraugrott, olyan előkelően, akár egy riadt nyúl. A lába beleakadt a kardjába, és majdnem hátra is esett.
− Bocsáss meg! − mondta a lány, és tekintetét a földre szegezve visszahúzódott.
− Én kérek bocsánatot! − Ahhoz képest, hogy király volt, Yarvi elég sok időt töltött mentegetőzéssel. − A bátyám biztosan jobban csókolt. Gondolom… nagyobb gyakorlata is lehetett…
− A bátyád csak arról beszélt, hány csatát fog majd nyerni − motyogta lehorgasztott fejjel Isriun.
− Ez a veszély engem nem fenyeget. − Yarvi nem tudta volna megmondani, miért tette, sokkolni akarta-e a lányt, vagy bosszút állni a balul sikerült csókért, vagy csak őszinte szeretett volna lenni, de hirtelen felemelte a rossz kezét, lerázta róla a kabátujjat, és feltartotta azt kettejük között, teljes undorító valójában.
Arra számított, hogy a lány megriad, elsápad, hátrál majd, de Isriun csak elgondolkozva nézte a kezet.
− Fáj is?
− Nem nagyon… néha.
A lány ekkor kinyújtotta a kezét, ujjai közé zárta a göcsös kézfejet és a hüvelykujjával megszorította a görbe tenyeret. Yarvinak elállt a lélegzete. Soha senki sem érintette még meg a rossz kezét úgy, mintha az igazi testrész lenne, valódi érzésekkel.
− Úgy hallottam, Keimdalt még így is legyőzted a gyakorlótéren − szólalt meg a lány.
− Csak parancsot adtam. Régen megtanultam már, hogy az igazságos harcban nem sok esélyem van.
− A katona harcol − jelentette ki Isriun a fiú szemébe nézve −, a király parancsol. − Mosolyogva húzni kezdte Yarvit felfelé az emelvényre.
Ő húzódozva ment vele. Ez az ő csarnoka volt ugyan, de minden egyes lépéssel egyre inkább betolakodónak érezte magát.
− A Fekete Trón − hebegett, amikor odaértek.
− A te trónod − jelentette ki Isriun, és Yarvi legnagyobb szörnyülködésére végighúzta az ujja hegyét a makulátlan fém karfán. A súrlódó hangtól Yarvi libabőrös lett. − Hihetetlen, hogy ez itt a legősibb tárgy a csarnokban, hogy az elfek készítették saját kezükkel, még az Istenhasadás előtt.
− Téged érdekelnek az elfek? − kérdezte vékony hangon Yarvi. Rettegett, hogy a lány azt akarja, ő is érintse meg a trónt, vagy ami még ennél is rosszabb, hogy üljön rá.
− Gundring anya összes róluk szóló könyvét elolvastam – válaszolt Isriun.
Yarvi elkerekedett szemmel nézett rá.
– Te tudsz olvasni?
− Valaha miniszternek készültem. Én voltam Gundring anya tanítványa, mielőtt te az lettél. Egy könyvekkel, gyógynövényekkel és halk, bölcs szavakkal teli életre készültem.
− Nem is mondta soha!
Úgy tűnt, több közös vonás volt bennük, mint amire Yarvi számított.
− De mindez véget ért, amikor a bátyádnak ígérték a kezemet. Mindannyiunknak azt kell tennünk, ami Gettföld hasznára válik.
Egyszerre sóhajtottak fel szinte ugyanúgy.
− Ezt mondja mindenki − bólintott Yarvi. − Szóval mindkettőnket megfosztottak a miniszterségtől.
− De megkaptuk helyette egymást. És ezt. − A lány csillogó szemmel simította meg még egyszer a Fekete Trón tökéletes ívű karfáját. − Nem rossz nászajándék. − Ujjainak hegye gyengéden lesiklott az elfacélról, át Yarvi kézfejére, a fiú pedig megállapította, hogy nagyon is élvezi ezt. − Ideje lenne megbeszélnünk, hogy mikor házasodjunk össze.
− Amint visszatértem − vágta rá Yarvi kissé rekedt hangon.
Isriun még egyszer, utoljára megszorította a fiú gyenge kezét, majd elengedte.
− De a győzelmed után jobb csókra számítok, királyom.
Yarvi a lány után nézett, és szinte örült, hogy egyikükből sem lett miniszter.
− Igyekszem nem hasra esni a kardomban − kiáltott a lány után, amikor az az ajtóhoz ért.
Isriun a válla felett visszamosolygott rá, majd kibújt a kapun. A napfény ragyogó fénykörbe vonta a haját. A kapu becsukódott mögötte, Yarvi pedig egyedül maradt az emelvényen, a néma, kongó csarnok üres terének közepén. A kételyei egyszerre magasabbra csaptak benne, mint a fölé magasodó felső istenek. Erőt kellett vennie magán, hogy vissza tudjon fordulni a Fekete Trón felé.
Ülhet ő valaha ezen, isten és ember között? Ő, aki arra is alig tudta rávenni magát, hogy megérintse a nyomorék kezével? Erőt vett magán, kinyújtotta a kezét, kényszerítette magát, hogy remegő ujjal hozzáérjen az acélhoz.
Nagyon hideg és nagyon kemény volt. Éppen, mint amilyennek egy királynak lennie kell.
Amilyen Yarvi apja volt, amikor itt ült Királyi Fejpánttal az összevont szemöldöke felett. Sebhelyes kezével a trón karfáját markolta, de a kardja markolata is mindig a keze ügyében volt. Az a kard, aminek szokatlan súlya most Yarvi övét húzta.
Nem én akartam fél fiat!
Yarvi most még jobban meghunyászkodva húzódott el a tróntól, mint amikor az apja még azon ült. Nem az Istenek Csarnokának kapuja felé indult, ami mögött a tömeg várta, hanem Béke Atya szobrához, ott a kőhöz lapult, és ujját bedugta a miniszterek védőistene szobrának hatalmas lába melletti hasadékba. A rejtekajtó hangtalanul kinyílt, a fiú pedig, akár egy tetthelyről menekülő bűnöző, besurrant a sötétbe.
A fellegvár tele volt titkos járatokkal, de az Istenek Csarnoka volt a legsűrűbben behálózott része: itt sötét folyosók voltak a padló alatt, a falakban, még a kupolában is. A régi miniszterek ezek segítségével mutatták meg az istenek akaratát a népnek egy-egy csodával alátámasztva: hullottak már alá tollak az égből, és gomolygott már füst egy szobor mögül. Egy alkalommal még vér is csepegett a húzódozó katonákra, amikor a király hadba hívta őket.
A járatok sötétek voltak, tele furcsa zajokkal, Yarvi azonban nem félt itt. Az alagútrendszer ismerős terep volt számára, ide rejtőzött sokszor az apja lángoló haragja, a bátyja nyomorító szeretete vagy az anyja rideg csalódottsága elől. Képes volt eljutni a fellegvár egyik végéből a másikba anélkül, hogy egyszer is kilépne a fénybe.
Itt jó miniszterhez illő módon tudta, merre kell mennie.
Itt biztonságban volt.