12

Pasaulio galo žemėlapis

Po susitikimo su šešėliu jau kitą dieną nedelsdamas imuosi braižyti Miesto žemėlapį.

Temstant užsiropščiu į pačią Vakarinės kalvos viršūnę, norėdamas apžvelgti visą Miesto panoramą. Deja, kalva ne tokia aukšta, kad žvilgsnis aprėptų visą Miestą, o ir mano regėjimas jau nebe toks, koks buvo kadaise. Taigi laukto rezultato mano pastangos neduoda. Vis dėlto šiokį tokį bendrą Miesto vaizdą susidaryti pavyksta.

Miestas nei pernelyg didelis, nei labai mažas. Tai yra jis ne toks milžiniškas, kad pranoktų bet kokias vaizduotės ribas, bet ir ne toks mažas, kad vienu kartu apžvelgtum visą. Taigi štai ką man pavyko įžiūrėti nuo Vakarinės kalvos viršūnės: aukšti Sienos mūrai supa visą Miestą, o Upė kerta jį iš šiaurės į pietus. Vakarėjantis dangus švininiu atspalviu atsispindi Upės paviršiuje. Netrukus nuaidi rago balsas, ir Miestą sudrebina kanopų bildėjimas.

Ką gi, jeigu noriu tiksliai nubrėžti liniją, kuria eina Miestą supanti Siena, man teks visą kelią žingsniuoti palei ją pėsčiomis. O kadangi laisvai vaikštinėti galiu tik ūkanotų dienų prietemoje, turėsiu būti itin atsargus, traukdamas į tolimus žygius nuo Vakarinės kalvos. Audrojantis dangus gali netikėtai išsigiedryti, gali ir prapliupti liūtimi. Kiekvieną rytą prašau Pulkininko, kad pažvelgtų į dangų. Pulkininko orų prognozės beveik visada pasitvirtina.

— Dėl orų gali nesibaiminti, — ne be pasididžiavimo sako man senasis karininkas. — Aš suprantu, į kurią pusę slenka debesys. Tad vyk nerimą į šalį: tikrai tavęs nesuklaidinsiu.

Vis dėlto, jei oras staiga pasikeistų, šito tikriausiai neįstengtų numatyti net pulkininkas. Taigi, išsiruošdamas į ilgą kelią, visuomet šiek tiek rizikuoju.

Maža to, Siena neretai driekiasi per pačią girių tankmę ar vingiuoja neįžengiamais uolėtais tarpekliais, aš toli gražu ne visur galiu prisikasti iki pat jos. Visi gyvenamieji pastatai spiečiasi Upės, tekančios per patį Miesto centrą, pakrantėse, o pasitraukus nuo užstatytų zonų vos per kelis žingsnius takas kitąsyk ir visai išnyksta arba jį praryja tankiai sužėlę gervuogynai. Tad man nelieka kitos išeities, kaip skintis kelią per kliūtis — arba savo paties pėdomis grįžti atgal.

Tyrinėjimus pradedu nuo Miesto vakarinio pakraščio, kitaip sakant, nuo vakarinėje Sienos pusėje iškirstų Vartų bei Sarginės, ir slenku palei Sieną laikrodžio rodyklės kryptimi. Į šiaurę nuo Vartų plyti laukai, užžėlę juosmenį siekiančiais žolynais. Žolėje vingiuoja takeliai, kliūčių čia nedaug. Pievose lizdus suka paukščiai, panašūs į dirvinius vieversius; protarpiais jie vis purpteli iš žolės ir suka ratus padebesiuose, ieškodami maisto. Lankose ganosi ir žvėrys: jų nugaros ir galvos tarytum plaukia virš siūruojančių žolynų — išsklidę po visą pievą, jie dairosi maistui tinkamų vis dar žaliuojančių ūglių.

Traukdamas palei Sieną dar toliau, kiek piečiau jos randu apleistų pastatų Sangrūdą: vos akį metus aišku, kad čia kadaise būta kareivinių. Paprasčiausios dviaukštės dėžutės be jokios apdailos, išrikiuotos eilėmis po tris. Už jų glaudžiasi nedidukų namelių spiečius. Tarp pastatų stūkso medžiai, teritoriją juosia žema akmeninė tvorelė. Visa kas užžėlę aukšta žole. Nematyti nė gyvos dvasios. Spėju, kad greta, laukuose, kadaise vykdavo pratybos. Pastebiu išraustus apkasus ir mūrinį pagrindą vėliavos stiebui.

Galbūt andai kaip tik šiuose pastatuose gyveno tie patys karininkai, kurie, išėję į atsargą, įsikūrė Valdininkų kvartale, kur kambarėlį turiu ir aš. Svarstau, kokios aplinkybės galėjo priversti juos persikraustyti iš čia į Vakarinės kalvos šlaitą ir palikti kareivines dūlėti.

Dar toliau Siena suka į rytus; čia banguojantys laukai baigiasi, užleisdami vietą Miškui. Šis prasideda atžalynu: tarp retų medžių kamienų kupstais želia krūmų šabakštynai, siekiantys man maždaug iki pečių. Po kojomis dirva nusagstyta smulkulyčiais žolių žiedeliais. Žengiu nestačiai aukštyn kylančiu šlaitu, medžių vis gausėja, jie stūkso vis aukštesni ir įvairesni. Mane supa visiška tyla, tik protarpiais supypčioja koks paukščiukas.

Siauru takeliu skverbiuosi per brūzgynus, o medžiai abipus tako vis labiau storėja, dangų remiančios jų šakos susilieja man virš galvos, sudarydamos žalias lubas ir užstodamos Sieną. Į pietus vedančiu takučiu pasuku atgal į Miestą, pereinu Senąjį tiltą ir traukiu namolio.

Taigi, rudeniui užslinkus, mano žemėlapyje nubrėžtas dar tik visiškai miglotas Miesto kontūras.

Kalbant labai apytiksliai, Miestas išsidėstęs netaisyklingu ovalu, šiek tiek ištemptu iš vakarų į rytus. Šiaurėje jis ribojasi su Šiauriniu mišku, pietiniame pakraštyje dunkso Pietinė kalva. Rytuose Pietinės kalvos šlaitas kyla į stačias uolas, nusidriekiančias palei Sieną rytų pusėn. Į rytus nuo paties Miesto plyti Giria, tamsesnė ir tankesnė už Šiaurinį mišką. Šiame laukiniame, neįžengiamame tankumyne beveik nėra kelių, tik Upės krantu driekiasi takelis, vedantis prie Rytinių vartų ir protarpiais priartėjantis prie pat Sienos. Rytiniai vartai, kaip ir tvirtino Vartų Sargas, aklinai užmūryti, pro juos išsmukti neįmanoma.

Upė galingu srautu atšniokščia iš Rytinio kalvagūbrio, Sieną prateka pasigraužusi po žeme, o paskui staiga vėl ištrykšta netoli Rytinių vartų ir teka į vakarus per patį Miesto vidurį po trimis tiltais: Rytiniu, Senuoju ir Vakariniu. Senasis tiltas ne tik iš tikrųjų pats seniausias iš trijų, bet ir pats didžiausias, taip pat ir pats gražiausias. Vakarinis tiltas ženklina Upės vingį. Čia srovė vos vos pasuka atgal, į rytus, o paskui staigiai keičia kryptį ir plūsta beveik tiesiai į pietus. Pietinės kalvos papėdėje, prasigraužusi gilų Tarpeklį, Upė šniokščia jo dugnu.

Tačiau pietuose Upė jau nebeišteka iš Miesto teritorijos po Siena. Prie pat Sienos ji išsilieja į Ežerą — čia jos vandenis praryja kažkokia milžiniška požeminė kiaurymė. Pasak Pulkininko, pietuose už Sienos plyti neaprėpiami tyrlaukiai, nusagstyti kalkakmenio rieduliais, per amžius saugančiais nesuskaičiuojamas požeminio vandens gyslas.

* * *

Savaime suprantama, vakarais aš ir toliau skaitau senus sapnus. Lygiai šeštą atveriu Bibliotekos duris, pavakarieniauju su Bibliotekininke ir sėdu skaityti.

Per vakarą perskaitau gal keturis ar penkis sapnus. Mano pirštai vikriai seka išsiraizgiusių šviesos gyslelių labirintu, ir man kuo toliau, tuo ryškiau pavyksta atkurti vaizdinius bei aidesius. Aš pats nesuprantu, nei ką reiškia tas sapnų skaitymas, nei kokiu principu sapno turinys pasiekia mano sąmonę, tačiau Bibliotekininkės reakcijos aiškiai byloja, kad sekasi man visai neblogai. Nuo kaukolės švytėjimo nebeperšti akių, o ir pavargstu nebe taip greitai.

Kai perskaitau visą kaukolę, Bibliotekininkė deda ją ant pertvaros greta kitų, jau perskaitytų tą naktį. Kai ateinu kitą vakarą, visos kaukolės būna dingusios.

— O tu iš tiesų darai pažangą, — sako man Bibliotekininkė. — Darbas einasi sparčiau, nei tikėjausi.

— Kiek iš viso yra kaukolių?

— Tūkstantis, o gal ir du. Ar nori jas pamatyti?

Ji nusiveda mane į saugyklą. Tai erdvi patalpa, kurioje rikiuojasi lentynos, kiekvienoje lentynoje tvarkingomis eilėmis išdėliotos nubalusios žvėrių kaukolės. Tikras kapinynas. Čia tvyro žvarbos prisisunkusi mirusiųjų tyla.

— Kiek metų užtruksiu, kol perskaitysiu jas visas?

— O tau ir nereikia perskaityti visų, — sako ji. — Privalai perskaityti tiek, kiek sugebėsi. Tas, kurių neįveiksi tu, perskaitys kitas Sapnų Skaitytojas. Lig tol seni sapnai ramiai snūduriuos.

— Ar tu talkinsi ir kitam Sapnų Skaitytojui?

— Ne, aš čia esu tam, kad padėčiau tau. Tokios taisyklės. Vienam Sapnų Skaitytojui — viena pagalbininkė. Kai tu nebeskaitysi sapnų, Biblioteką teks palikti ir man.

Ne visai suprantu, ką ji nori tuo pasakyti, bet kažkokios prasmės jos žodžiuose yra. Mudu atsišliejame į sieną ir apžiūrinėjame lentynas su išrikiuotomis kaukolėmis.

— Ar kada nors esi buvusi prie Ežero pietuose? — klausiu.

— Taip, kartą buvau. Tik labai seniai. Kai buvau dar vaikas, sykį nuėjome ten su mama. Paprastai niekas ten nesilanko, bet mano mama buvo kitokia nei visi. O kodėl tu klausi apie Ežerą?

— Jis mane domina.

Ji purto galvą.

— Jis pavojingas. Tau nereikėtų prie jo artintis. Kodėl tau taip knieti pamatyti Ežerą?

— Noriu sužinoti apie šį Miestą viską, kas įmanoma. Jeigu nesutiksi manęs palydėti, eisiu vienas.

Valandėlę ji įdėmiai žvelgia į mane, paskui giliai atsidūsta.

— Ką gi. Vis vien manęs neklausysi, tad teks eiti su tavimi. Vis dėlto privalai žinoti, kad Ežero aš siaubingai bijau. Ten tiesiog ore tvyro kažkokia pragaištis...

— Viskas bus gerai, — raminu ją. — Jeigu eisime drauge ir būsime atsargūs, nieko mums nenutiks.

Ji tik palinguoja galvą.

— Tu juk niekada nematei Ežero. Tad ir nežinai, koks jis bauginantis. Jo vandenys prakeikti. Jis prisišaukia žmones ir pražudo.

— O mes ir neisime prie pat vandens, — tikinu imdamas ją už rankos. — Tiktai pasižiūrėsime iš tolo.

* * *

Apniukusią lapkričio popietę mudu išsiruošiame į žygį prie Ežero. Ten, kur Pietinės kalvos papėdėje vakarų pusėje Upė garma į Tarpeklį, taką mums pastoja tankiai sužėlę šabakštynai.

Tenka sukti atgal ir eiti kitu keliu — apeiti Pietinę kalvą iš rytų pusės. Paryčiais nulijo, tad dabar takas nuklotas storu permirkusių lapų kilimu, po kojomis žliugsi vanduo. Pakeliui susitinkame porą žvėrių; jie praslenka pro mus tarsi nė nepastebėję, siūbuodami savo auksines galvas.

— Nebetoli ir žiema, — aiškina man Bibliotekininkė. — Pradeda trūkti maisto, žvėrys ieško uogų ir riešutų. Dėl to atklysta netgi čia — šiaip stengiasi pernelyg nenutolti nuo Miesto.

Galiausiai Pietinė kalva lieka mums už nugarų; čia jau nebematome ne tik žvėrių — išnyksta ir takas. Mudu traukiame toliau į vakarus per dirvonuojančius laukus ir seniai apleistą gyvenvietę — ir pagaliau mūsų ausis pasiekia Ežero šniokštavimas.

Garsas kažkoks nežemiškas, iki šiol nesu girdėjęs ničnieko panašaus. Visai kitoks nei krioklio šniokštimas ar vėtros stūgavimas, kitoks nei duslus plyštančios žemės plutos grumėjimas. Jį galima palyginti nebent su dusulingu milžiniškos gerklės alsavimu. Protarpiais iš jos atsklinda aimana, protarpiais — švilpiantis unkštimas. O retsykiais ji paspringsta ir valandėlei visai nutyla.

— Atrodo, kad Ežeras piktai urzgia, — sakau.

Sunerimusi ji atsigręžia į mane, bet nieko nesako. Pirštinėtomis rankomis praskiria virš galvos susiraizgiusias šakas ir žengia pirmyn.

— Praeiti šiuo taku kur kas sunkiau nei kadaise, — pagaliau taria ji. — Anksčiau tikrai taip nebuvo. Tikriausiai mums reikėtų sukti atgal.

— Juk jau sukorėme šitokį kelią. Gal paėjėkime dar pirmyn tiek, kiek pavyks.

Kelias minutes mudu dar iriamės viržiais apaugusiu durpynu; kelią mums rodo tik tas slėpiningas Ežero šauksmas. Ir staiga tiesiog priešais mus atsiveria erdvė. Šabakštynai baigiasi, toliau plyti lygi tarsi stalas pieva. Dešinėje pusėje iš Tarpeklio išteka Upė, čia pat išplatėja ir lankstu suka mūsų pusėn. Nuo paskutinio vingio pievos pakraštyje tėkmė staigiai sulėtėja, tarsi panūdusi srūti atgal, vanduo nusidažo sodriu safyro mėliu, Upė išsipučia lyg smauglys, prarijęs nedidelį gyvūną. Šis išsiliejęs telkinys ir yra Ežeras.

Mudu sliūkiname Upės pakrante Ežero link.

— Per arti neikime, — perspėja ji, timpčiodama mane už rankos. — Gal vandens paviršius ir atrodo visiškai ramus, bet gelmėje sukasi verpetas. Sykį ką nors sučiupęs, Ežeras niekada negrąžina.

— Ar jis gilus?

— Nežinau. Girdėjau, kad Ežeras be paliovos gilėja ir gilėja. Sūkurys tarsi didžiulis grąžtas skverbiasi vis giliau į dugną. Kadaise į šį Ežerą mesdavo netikėlius ir nusikaltėlius.

— Ir kas jiems nutikdavo?

— Nė vienas taip ir nesugrįžo. Nejaugi negirdėjai apie urvus? Ežero dugne esama milžiniškų požeminių salių, kuriose pražuvėliai per amžius klaidžioja tamsoje.

Dusulingos Ežero aimanos aidi atsimušdamos nuo kiekvieno paviršiaus ir kyla aukštyn tarsi didžiulis garų tumulas. Jos sklinda iš gelmių lyg sielvartingos dejonės.

Bibliotekininkė pakelia nuo žemės medžio nuolaužą, dydžio sulig delnu, ir sviedžia į patį Ežero vidurį. Kelias akimirkas pagalys plūduriuoja, paskui suvirpa ir neria po vandeniu lyg įtrauktas. Ir jau nebeišnyra.

— Na, įsitikinai?

Mudu susėdame žolėje per dešimt metrų nuo Ežero kranto ir imame kramsnoti duonos kriaukšlius, kuriuos atsinešėme kišenėse. Mus supa nepaprasta apgaulinga ramybe svaiginantis kraštovaizdis. Pieva marguoja rudens gėlėmis, medžiai gaisruoja purpuriniais lapais, Ežero paviršius — lygus kaip veidrodis. Tolimajame jo krante boluoja kalkakmenio uolos, jų viršūnes temdo aukšti juodų plytų Sienos mūrai. Jeigu ne Ežero aimanos, tylos netrikdytų nė garselis.

— Kam tau prireikė to žemėlapio? — klausia Bibliotekininkė. — Iš Miesto tu neišeisi net ir turėdamas žemėlapį.

Ji nužeria nuo kelių duonos trupinius ir įsmeigia žvilgsnį į Ežerą.

— Ar tu nori iš čia išvykti? — dar paklausia ji.

Papurtau galvą. Nė pačiam neaišku, ar tai reiškia „ne“, ar tiesiog nežinau atsakymo.

— Aš noriu sužinoti apie šį Miestą viską, — sakau. — Kaip jis išsidėstęs, kokia jo istorija, kokie žmonės čia gyveno... Noriu sužinoti, kas įdiegė čia galiojančias taisykles, kas visus mus valdo. Noriu sužinoti, kas yra dar toliau.

Ji lėtai pakelia galvą ir pažvelgia tiesiai man į akis.

— Išvis nėra jokio toliau, — sako. — Nejaugi nežinojai? Mes atsidūrėme Pasaulio gale. Ir liksime čia per amžius.

Aš išsitiesiu aukštielninkas žolėje ir žiūriu į dangų. Apniukęs ir debesuotas dangus — vienintelis, kokį man skirta regėti. Velėna po manimi šalta ir drėgna po rytą nušniokštusio lietaus, bet žemė maloniai kvepia gaivuma.

Žiemos paukščiai būriu purpteli iš gervuogynų ir nuskrenda per Sieną į pietus. Debesys vis labiau sunkėja, leidžiasi vis žemiau. Žiema jau ruošiasi ilgai apsiausčiai.