1. A Harsona
November első vasárnapján értem vissza Londonba. Szerda, lett, mire úgy éreztem, eléggé kipihentem már magam ahhoz, hogy felkeressem a Vasárnapi Harsoná-t. Ez volt az a nap, amikor a bajok elkezdődtek. Otthon kellett volna maradnom.
Előzőleg Cornwallban voltam, a Transz-Egyenlítői Bánya RT-ről írott könyvemet próbáltam valamiféle formába önteni. Vaskos könyv volt, ahogy a világ egyik legnagyobb bányavállalatához illik, és leleplező céllal írtam: azt akartam bemutatni, hogyan vásárolt meg a TEB politikusokat, hogy megszerezze magának a legjobb koncessziókat. Most már semmi másra nem volt szükségem, csak kiadóra, meg valakire, aki megveszi a folytatólagos közlés jogát. A Harsoná-ra gondoltam.
Sose voltam kifejezetten persona grata a Harsoná-nál. Elég sok írásomat közlik, de rendszerint a színes mellékletben, ahol cikkeim hatását némileg tompítja a sok pornográf hirdetés. Ha el akarják határolni magukat tőlem, gyakran, így szerepeltetnek: Egy egyéni vélemény – STUART HARRIS. Hogy az olvasók tudják: a szerkesztők nem osztják az én cinikus nézeteimet.
Azzal gyanúsítanak továbbá, hogy pletykálok róluk a Kukac-nak. Amit néha meg is teszek. De nem én vagyok az egyetlen.
Nyirkos, sötét nap volt. A Harsona rút üveghomlokzatán a legtöbb ablaktábla mögött égett a lámpa, pedig még kora délután volt. Amikor bementem az automata ajtón, nyomasztó érzés fogott el, mint rendesen. Az előcsarnok úgy ki van cifrázva, mint valami azték templom; egyetlen pillantást elég vetni rá, és az ember máris kételkedni kezd a Harsona egész koncepciójában. A portás gyanakodva bámult rám üvegkalickájából, amikor átvágtam a márványpadlós előcsarnokon, pedig már legalább százszor megfordultam a házban.
Hogy elébe vágjak minden esetleges konfliktusnak, úgy lépdeltem, el mellette, hogy rá se néztem, és uzsgyi, beugrottam a liftbe. Mivel lelkileg még nem voltam teljesen felkészülve, hogy szembenézzek a főszerkesztővel, kiszálltam a második emeleten, és benéztem a “háttéranyag” irodájába. A “hátteresek” végzik azokat a böhönc nagy “mélységi” vizsgálatokat, amelyek révén a Harsona a legolvashatatlanabb újság az egész Fleet Streeten.
Persze, azért ez így nem egészen fair. Eszük van ezeknek a “háttereseknek”, ha halhatatlan prózát nem is tudnak írni. Hajlandók továbbá – ha muszáj – hónapokat szentelni egy-egy bonyolult, ám piszkos ügy felderítésére, ami a legtöbb riporternek meghaladná az erejét. Néha én is besegítek nekik, persze, szabadúszó alapon. Mind együtt jártak Oxfordba, és minden külső emberrel éreztetik, hogy kívül tágasabb, de ha nagy fogást akarnak, néhány hozzám hasonló amatőrt is odaengednek a lelőhelyre. Ilyenkor segíthetünk átszitálni a szemetet.
Amikor bementem, csak Burgess volt az irodában, íróasztalára rakott lábbal üldögélt, whiskyt szopogatott, és az Emberrablók-at olvasta.
– Harris, vén csibész!
Nagy lendülettel levette a lábát az asztalról, és előszedett még egy poharat.
Burgess a “hátteres” csoport vezetője. Oxfordból a Kincstárhoz került, de nem bírta elviselni a nyilvánosság hiányát, ezért átment a Harsoná-hoz. Pompás illusztrációja az újságíró klasszikus dilemmájának: szeretné befolyásolni az eseményeket, de soha életében nem volna képes közhivatalt vállalni. Burgessnek csak a hatalom számít. Egyre csak azokról az emberekről beszél, akiket a “háttér” valamelyik nyomozása tönkretett – az ő szavajárása szerint: “szemétkosárba dobott.” Hosszú, hórihorgas ember, csupa bűbáj, és nincs szikrányi ízlése sem. Rikító, virágos ingeket hord, fillérekért, kiárusításokon szedi össze őket.
– Hol voltál? – kérdezte.
– Cornwallban. Írtam egy könyvet a TEB-ről.
– Te strici! – Ordenárén vigyorgott, és rágyújtott egy cigarillóra. Szemmel láthatólag nem volt valami zsúfolt napja.
– Jöttem elkótyavetyélni a folytatólagos közlés jogát – mondtam.
Burgess rágcsálta a szivarja végét, mint valami bandita, aztán elkezdett füstkarikákat fújni. Néha már arra gondoltam, csak azért dohányzik, hogy ezt a trükkjét fitogtathassa. – Gondolom, a könyvednek nem kimondottan barátságos a hangneme. Mármint a céggel szemben.
– Nem kimondottan. Mit gondolsz, érdekelheti Peacockot?
Peacock a főszerkesztő.
Burgess elfintorodott. – Esetleg. Attól függ, mennyire felejtette el azt a kis cikket a Kukacban a költségszámlájáról. Azt hiszi, hogy tőled szivárgott ki.
– Egy túróst.
– Elhiszem. De tudod, hogy ő milyen.
Tudtam. Lehajtottam a whiskyt, és úgy éreztem, most már képes leszek szembenézni Peacockkal. – Most már itthon leszek, ha van valami melód a számomra – mondtam. – Kösz a piát.
Peacock irodája a következő emeleten volt. Pazarul berendezett helyiség, szőnyeggel és egy cerberus titkárnővel, aki tüstént megkérdezte tőlem, hogy meg van-e beszélve.
– Ööö… hát megbeszélve éppen nincs…
Beszólt a hangostelefonon. Válaszul ugatás hallatszott: – Stuart Harris? Na jó, küldje be.
Peacock úgy állt fel az íróasztala mögül, mint egy iskolaigazgató. Jelentéktelen kis emberke, ugató hangja van és űzött tekintete. Gyakran látni ilyet a televízió és a sajtó magasabb köreiben. Agyonhajszoltság vagy kollegiális gyanakvás okozza-e, nem tudom, de ezek az emberek minél magasabbra emelkednek, annál neurotikusabbá válnak. Még valaki volt nála, bemutatta: – A közgazdasági rovat vezetője – aztán visszaevickélt az íróasztala mögé.
– Nos, Harris, mit tehetek magáért? Kiselőadást tartottam neki a könyvről és azokról a kölcsönös előnyökről, amelyek a Harsoná-ban való folytatásos közléséből származnának.
Nagy meglepetésemre a másik fickó beleütötte az orrát a dologba. Könnyed hangon megemlítette, hogy a közgazdasági rovat nagy cikket tervez a TEB-ről, és a jövő héten két riporter a TEB költségén Zambiába repül. Peacock úgy bámult rá, mintha azon tűnődne, hihet-e a szemének, tényleg ott van-e ez az ember. Aztán visszafordult hozzám. – Nézze, Harris, hagyja itt a titkárnőmnél, aztán majd felhívom, ha lesz időm belekukkantani. Van belőle másodpéldánya?
– Igen.
Az igazat megvallva, annyira féltem, hogy esetleg elveszítem a kéziratot, hogy letétbe helyeztem a bankomban.
– Akkor jó – mondta Peacock. – Hát vigyázzon rá, ezt meg, amint tudjuk, visszaküldjük magának.
Kioldalogtam. Lefelé menet benéztem Burgesshez, hogy kisírjam magam.
– Kéne szerezned magadnak egy ügynököt – mondta.
– Igen – feleltem. Mindenki folyton ezt mondogatja nekem. – Mellesleg megyek Amszterdamba.
– Igazán?
– Méghozzá egy jól megérdemelt görbe víkendre. Mondd meg Peacocknak, ha érintkezésbe akar lépni velem, a jövő héten már itthon leszek.
Burgess újabb szivarra gyújtott, éppen leharapta a végét. – Hát erezd jól magad. Vigyázz, nehogy fölszedj egy trippert.
Burgesst azért lehet szeretni, ha az ember tudomásul veszi, hogy milyen gusztustalan fráter.