HARMINCEGYEDIK FEJEZET
Nyílt kártyákkal
Elérkezett Poirot nagy pillanata: minden szempár mohó várakozással szegeződött reá.
– Igazán, nagyon kedvesek – mondta mosolyogva. – Gondolom, tudják, mennyire élvezem az én kis előadásaimat. Prózai lélek vagyok.
– Előrebocsátom, hogy ennél érdekesebb esetem még nem adódott. Ugyanis nem volt miből kiindulni. Adva volt négy ember, akik közül az egyik biztosan gyilkolt, de melyik? Volt valami áruló jel? Tulajdonképpen semmi. Nem volt használható nyom, se ujjlenyomat, se terhelő irat vagy egyéb dokumentum. Csak maguk az emberek voltak. És egyetlen használható tárgyi bizonyíték: a bridzsparti négy eredménylapja.
– Gondolom, emlékeznek rá, hogy kezdettől fogva nagyon érdekeltek ezek az eredménylapok. Valamit elárulnak ugyanis azokról, akik vezették őket, sőt ennél még többre is jók. Tartalmaznak egy félreérthetetlen utalást. Elsőre észrevettem például, hogy a harmadik robberben dr. Roberts és Mrs. Lorrimer ezerötszáz pontot írtak a vonal fölé. Ez csakis nagy szlem jutalom lehetett. Namármost, ha valaki úgy dönt, hogy ilyen szokatlan körülmények között (vagyis egy bridzsjátszma kellős közepén) követ el gyilkosságot, akkor nyilvánvalóan két döntő kockázatot kell vállalnia. Az első az, hogy az áldozat esetleg felkiált, a másik pedig abban áll, hogy – ha az első nem történik is meg, másik három játékos bármelyike felkelhet a legdöntőbb lélektani pillanatban, és szemtanuja lehet a tett elkövetésének.
– Az első kockázati tényezőt lehetetlenség kiküszöbölni. Mindent egy lapra kellett feltenni. Ami a másodikat illeti, itt már lehetett tenni valamit. Nyilvánvaló, hogy egy izgalmas vagy érdekes játszma alatt a három játékos figyelme kizárólag a játékra összpontosul, és nem nézegetnek körbe. A bemondott nagy szlem mindig érdekes. Nagyon gyakran megkontrázza az ellenfél, és ezúttal is ez történt. Mindegyik játékos nagyon figyel – aki játszik, azért, hogy megcsinálja a bemondott licitet, az ellenfél pedig azért, hogy megfelelő lapokat dobjon el, és lehetőség szerint megbuktassa a felvételt. Valami halványan arra utalt, hogy a nagy szlem alatt történt a gyilkosság, és ezért mindent megtettem, hogy megtudjam a licitek pontos menetét. Hamarosan kiderült, hogy ebben a játékban dr. Roberts volt az asztal. Ezt észben tartottam, mialatt egy másik – ezúttal pszichológiai – szempontból közelítettem meg az esetet. A négy gyanúsított közül Mrs. Lorrimerről feltételeztem, hogy megtervez és sikeresen végre is hajt egy gyilkosságot, ám nem tudtam elképzelni róla, hogy a pillanat hatása alatt improvizált cselekedetre vállalkozik. Azon a bizonyos estén azonban a modora engem is meglepett. A viselkedése arra utalt ugyanis, hogy vagy maga is követett már el gyilkosságot, vagy pedig tudja, ki a tettes. Meredith kisasszony, Despard őrnagy és Dr. Roberts pszichológiailag egyaránt lehetséges elkövetők voltak, bár, mint már említettem, valamennyien egészen más módszert választottak volna.
– Ezután még egy próbának vetettem alá őket. Valamennyiüktől megkérdeztem, mire emlékeznek a szoba berendezéséből. Ebből nagyon értékes információkat szereztem. Először is azt, hogy a legnagyobb valószínűséggel dr. Roberts vette észre a kis tőrt. Ő ugyanis minden apróságot észrevesz, vagyis jó megfigyelő. Ellenben ami a lapokat illeti, szinte semmire sem emlékezett. Bár nem vártam tőle különösebb teljesítményt, az volt a benyomásom, hogy aznap este valami egészen máson járt az esze. Ilyen módon dr. Roberts ismét elárulta magát.
– Kiderült, hogy Mrs. Lorrimer nagyszerűen emlékszik a lapokra, és azt feltételeztem, hogy egy ilyen összpontosító képességgel megáldott ember közelében akár gyilkolhatnak is, semmit sem vesz észre belőle. Tőle is roppant értékes információt kaptam. A nagy szlemet dr. Roberts licitálta teljesen indokolatlanul, ráadásul a partnere, Mrs. Lorrimer színében, ergo neki kellett lejátszania.
– A harmadik próba, amelytől Battle főfelügyelővel együtt nagyon sokat reméltünk, a korábbi gyilkosságok felderítése volt, hogy a módszerek hasonlóságát megállapíthassuk. E felfedezések Battle főfelügyelőt, Mrs. Olivert és Race ezredest dicsérik. Amikor Battle barátommal erről beszélgettünk, ő csalódottságának adott hangot, mivel szerinte a korábbi gyilkosságok és Mr. Shaitana megölése között az elkövetés módjában nem volt hasonlóság. Ám ez valójában nem igaz. Ha a dr. Roberts lelkén száradó két gyilkosságot közelebbről – különösen lélektani szempontból – megvizsgáljuk, az azonosság csaknem egyértelmű. Ugyanis az előző két gyilkosság is „nyilvános” volt, hogy a saját elnevezésemet használjam. A borotvaecsetet egészen arcátlan módon az áldozat öltözőszobájában fertőzte meg, annak ürügyén, hogy a következő beteg felkeresése előtt kezet akar mosni. Mrs. Craddockot pedig a tífuszoltás örve alatt gyilkolta meg. Ez is meglehetősen nyíltan történt, szinte a világ szeme láttára. És az elkövető itt is ugyanúgy viselkedett. Amikor sarokba szorítják, megragadja az első kínálkozó alkalmat, és nyomban cselekszik – puszta vakmerőségből –, pontosan úgy, ahogyan bridzsezik. Miként a kártyában, Shaitana megölésénél is hatalmas kockázatot vállalt, ám jól játszotta meg a lapjait. A szúrás tökéletes volt, csakúgy, mint az időzítés.
– Amikor már teljes bizonyossággal tudtam, hogy dr. Roberts a tettes, Mrs. Lorrimer telefonon arra kért, látogassam meg, és egészen meggyőző módon állította, hogy ő a tettes. Majdnem elhittem neki. Néhány percig valóban azt gondoltam, az igazat mondja, de szerencsére az én kis szürke agysejtjeim újból működésre léptek. Nem lehetett ő a tettes, mint ahogy nem is volt. De amit tőle megtudtam, csak tovább bonyolította az ügyet. Azt állította ugyanis, hogy látta, amint Anne Meredith elkövette a gyilkosságot. Csak másnap reggel, amikor a halott asszony ágya mellett álltam, döbbentem rá arra, talán mégis lehetséges, hogy nekem is igazam van, és Mrs. Lorrimer sem hazudott. Anne Meredith odament a kandallóhoz – és látta, hogy Mr. Shaitana halott! Fölé hajolt, és talán meg is érintette a tőr díszes, csillogó fejét. Csaknem felkiált, de meggondolja magát. Eszébe jut, mit mondott Shaitana vacsora közben. Talán van valami írásos bizonyítéka is. Anne Meredithnek jó oka van a férfi halálát kívánni. De biztosan mindenki őt vádolná. Ezért nem mer kiáltani. A rémülettől és a bűntudattól remegve visszatér a helyére. Vagyis Mrs. Lorrimer igazat mondott, hiszen úgy vélte, látta a tett elkövetését, de nekem is igazam van, hiszen mégsem látta.
– Ha ebben a pillanatban dr. Roberts nem szánja rá magát egy újabb lépésre, aligha tudjuk a gyilkosságot rábizonyítani. Lehetséges persze, hogy különféle trükkökkel tető alá hozzuk a letartóztatását. Ami engem illet, én biztosan megpróbáltam volna. Ám a doktor ismét elveszítette a fejét, és túllicitálta a lapjait. Ezúttal rossz lapok jutottak neki, és óriásit bukott. Nyilván nyugtalankodott. Tudta, hogy Battle szaglászik utána. Úgy sejtette, a jelenlegi állapot nem marad fenn az idők végezetéig, a rendőrség tovább nyomoz, és valami véletlen folytán feltárja múltbéli bűneit. Ekkor támadt az a pompás ötlete, hogy Mrs. Lorrimert megteszi bűnbaknak. Gyakorlott szemét nem kerülte el az a tény, hogy az asszony beteg, és hogy aligha lehet neki túl sok hátra. Mi sem természetesebb annál, minthogy ebben a helyzetben maga válik meg az élettől, de előtte még bevallja a bűntényt. Így azután Roberts megszerzi Mrs. Lorrimer kézírását, hamisít három egyforma levelet, a kora reggeli órákban lélekszakadva megjelenik az asszony házában, és előadja a történetet a levél megérkezéséről. Saját szobalányának pedig igen helyesen azt az utasítást adja, hogy hívja azonnal a rendőrséget. Csak a kezdő lépés tűnik nehéznek. A szerencse azonban melléje szegődik. Mire az orvosszakértő megérkezik, már mindennek vége. Dr. Roberts előadja a mesét a mesterséges légzésről és annak kudarcáról. Minden roppant hihető és egyszerű.
Mindezenközben sejtelme sincsen arról, hogy a gyanút egyre jobban Anne Meredithre tereli. Azt sem tudja, hogy a lány előző este Mrs. Lorrimernél járt: Csak az öngyilkosság és a maga biztonsága érdekli. Nehéz pillanat lehetett számára, amikor megkérdeztem tőle, ismeri-e Mrs. Lorrimer kézírását. Ha ugyanis a hamisítás kiderül, csak úgy mentheti magát, ha azt állítja, soha nem látta a hölgy kézírását. Az agya gyorsan forog, de nem elég gyorsan.
– Wallingfordból felhívom telefonon, Mrs. Olivert. Remekül játssza a szerepét: elaltatja a doktor gyanúját, és idehívja. És amikor Roberts már éppen gratulálna magának, hogy minden ilyen kiválóan (ha nem is pontosan a tervei szerint) sikerült, összeomlik a kártyavár. Hercule Poirot ráveti magat. És így, a szerencsejátékosnak ez az utolsó játszmája Bedobja a lapjait. C’est fini. [44]
A némaságot Rhoda sóhaja törte meg.
– Milyen óriási szerencse, hogy éppen arra járt az ablaktisztító – mondta.
– Szerencse? Drága mademoiselle, ez nem szerencse volt, hanem Hercule Poirot szürkeállományának műve. Erről jut eszembe…
Odalépett az ajtóhoz.
– Jöjjön, jöjjön, kedves barátom! Maga à merveille[45] játszotta a szerepét!
Az ablaktisztító társaságában tért vissza, aki most vörös haját a kezében tartotta, és így egészen máshogy festett, mint előzőleg.
– Bemutatom Gerald Hemmingway barátomat, a, tehetséges ifjú színészt…
– Akkor az ablaktisztító nem is létezett? – kiáltott fel Rhoda. – Senki sem látta a doktort?
– Én láttam – mondta erre Poirot. – Lelki szemeinkkel olykor sok mindent látunk. Az ember csak hátradől, behunyja a szemét…
Despard vidáman közbeszólt:
– Tudod mit, Rhoda, szúrjuk le, és nézzük meg, vajon a szelleme kinyomozza-e a tettest!